Dear subscribers! Please pass metrics from the 1st to 5th of each month and in the case of gas smell, call 104 If gas smell detects, call 104

Що таке енергетичні одиниці

Витрати природного газу визначаються у метрах кубічних, проте споживається газ саме для виділення теплової енергії. Тож урамках реформування вітчизняного ринку газу, запроваджується європейська практика обліку блакитного палива - за енергетичними одиницями
Облік природного газу в енергетичних одиницях є більш об'єктивним, оскільки забезпечується більш коректне та справедливе ціноутворення, полегшується складання енергетичного балансу підприємств та стає більш прозорим аналіз ефективності використання газу у порівнянні з іншими енергоносіями. 
Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) 26 січня 2017 року прийняла постанову №84 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо затвердження на ринку природного газу використання одиниць енергії"
Документ зобов'язує операторів газорозподільних мереж у платіжних документах, крім обсягу, вказувати кількість спожитої енергії в трьох одиницях виміру - кіловат-годинах (кВт*год), гігакалоріях (Гкал) і мегаджоулях (МДж). 
ОБ’ЄМ ПРИРОДНОГО ГАЗУ – кількість газу, виміряна вузлом обліку природного газу (або визначена за нормами споживання, граничними обсягами, розрахунковим методом тощо). Це звична для споживача величина об'єму. виражається у кубічних одиницях - кубометрах (куб.м, м3). 
ОБСЯГ ЕНЕРГІЇ ПРИРОДНОГО ГАЗУ – кількість теплової енергії, яка виділяється під час повного згоряння виміряного (визначеного) об’єму природного газу. Може вимірюватись у різних енергетичних одиницях - МДж, Гкал, кВт•год. 

Кіловат-година (кВт⋅ч, kW*h) - одиниця енергії, що показує кількість енергії спожитої/виробленої пристроєм потужністю 1 кВт за 1 годину. 
Калорія (кал) - одиниця енергії, що позначає кількість тепла, необхідного для нагрівання 1 грама води на 1 градус Цельсія при тиску в 1 атмосферу. 1 Гкал = 1000 Мкал = 1 000 000 ккал. 
Джоуль (Дж, J) - одиниця енергії, необхідної для переміщення точки прикладання сили в один ньютон на відстань одного метра. 1 МДж (MJ) = 1000000 Дж. 

ПрАТ «Тернопільгаз» публікує на сайті фізико-хімічні показники газу за маршрутами транспортування газу. Кожен споживач може переглянути фізико-хімічні показники (далі-ФХП) газу, який він споживає і його енергетичну цінність в трьох одиницях виміру у платіжному документі із зазначенням якості газу, яка надходить до нього.  
На цей час в Україні та країнах Європейського Союзу діють різні підходи щодо обліку природного газу. Облік природного газу в Україні здійснюється у кубічних метрах, натомість в країнах ЄС облік природного газу здійснюється в одиницях енергії. 
В Україні побутові споживачі оплачують природній газ за об'ємами, а не за обсягами енергії.

Метою переходу ринку природного газу України на розрахунки та балансування в енергетичних одиницях є: 

  • запровадження диференціації вартості природного газу, виходячи з показників його якості як товару (розрахунки споживача за об'єм природного газу нівелюють права споживача не сплачувати за неякісний природний газ або сплачувати його меншу вартість); 
  • приведення параметрівгазу на внутрішньому ринку природного газу до його параметрів на митному кордоні України з Європейським Союзом, що є передумовою для інтеграції внутрішнього ринку з газовим ринком ЄС, зокрема залучення європейських партнерів до використання газотранспортної системи України та її газосховищ;  
  • підвищення рівня енергоефективності за рахунок участі споживача в управлінні власним енергоспоживанням, у тому числі через аналіз/ порівняння спожитих обсягів газу в одиницях енергії з альтернативними видами енергії (електроенергія, тепло). 

У разі ухвалення у другому читанні законопроекту №2553, що передбачає запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії, облік газу вестиметься в енергетичних одиницях, як на газовому ринку Європи. 

Для споживачів такі зміни матимуть щонайменше три переваги: 

  • розмір плати буде залежати від якості енергоресурсу. Наприклад, у споживачів, які використовують газ нижчої калорійності, відповідно, оплата буде нижчою ніж у тих, хто споживає газ вищої якості; 
  • розрахунок газу в енергетичних одиницях дозволить легко порівняти економічну вигоду використання ресурсу поряд з іншими видами палива (твердопаливний котел, електроенергія, тощо) та економніше споживати сам ресурс; 
  • облік газу стане об’єктивнішим. Адже в одному метрі кубічному може міститися різна кількість калорій (джоулів чи кіловат-годин), що залежить від температури повітря, тиску та складу газу. В енергетичних одиницях вимірюється кількість тепла, яке виділяється під час повного згоряння певного об’єму природного газу. 

Щоб визначити обсяг енергії природного газу, знаючи об'єм, потрібно: 
Крок 1: Привести виміряний (визначений) об’єм газу до стандартних умов. 
Крок 2: Визначити (дізнатись) середньозважену вищу теплоту згоряння. 
Крок 3: Розрахувати обсяг енергії.