Що таке енергетичні одиниці
Витрати природного газу визначаються у метрах кубічних, проте споживається газ саме для виділення теплової енергії. Тож урамках реформування вітчизняного ринку газу, запроваджується європейська практика обліку блакитного палива - за енергетичними одиницями.
Облік природного газу в енергетичних одиницях є більш об'єктивним, оскільки забезпечується більш коректне та справедливе ціноутворення, полегшується складання енергетичного балансу підприємств та стає більш прозорим аналіз ефективності використання газу у порівнянні з іншими енергоносіями.
Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) 26 січня 2017 року прийняла постанову №84 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо затвердження на ринку природного газу використання одиниць енергії".
Документ зобов'язує операторів газорозподільних мереж у платіжних документах, крім обсягу, вказувати кількість спожитої енергії в трьох одиницях виміру - кіловат-годинах (кВт*год), гігакалоріях (Гкал) і мегаджоулях (МДж).
ОБ’ЄМ ПРИРОДНОГО ГАЗУ – кількість газу, виміряна вузлом обліку природного газу (або визначена за нормами споживання, граничними обсягами, розрахунковим методом тощо). Це звична для споживача величина об'єму. виражається у кубічних одиницях - кубометрах (куб.м, м3).
ОБСЯГ ЕНЕРГІЇ ПРИРОДНОГО ГАЗУ – кількість теплової енергії, яка виділяється під час повного згоряння виміряного (визначеного) об’єму природного газу. Може вимірюватись у різних енергетичних одиницях - МДж, Гкал, кВт•год.
Кіловат-година (кВт⋅ч, kW*h) - одиниця енергії, що показує кількість енергії спожитої/виробленої пристроєм потужністю 1 кВт за 1 годину.
Калорія (кал) - одиниця енергії, що позначає кількість тепла, необхідного для нагрівання 1 грама води на 1 градус Цельсія при тиску в 1 атмосферу. 1 Гкал = 1000 Мкал = 1 000 000 ккал.
Джоуль (Дж, J) - одиниця енергії, необхідної для переміщення точки прикладання сили в один ньютон на відстань одного метра. 1 МДж (MJ) = 1000000 Дж.
ПрАТ «Тернопільгаз» публікує на сайті фізико-хімічні показники газу за маршрутами транспортування газу. Кожен споживач може переглянути фізико-хімічні показники (далі-ФХП) газу, який він споживає і його енергетичну цінність в трьох одиницях виміру у платіжному документі із зазначенням якості газу, яка надходить до нього.
На цей час в Україні та країнах Європейського Союзу діють різні підходи щодо обліку природного газу. Облік природного газу в Україні здійснюється у кубічних метрах, натомість в країнах ЄС облік природного газу здійснюється в одиницях енергії.
В Україні побутові споживачі оплачують природній газ за об'ємами, а не за обсягами енергії.
Метою переходу ринку природного газу України на розрахунки та балансування в енергетичних одиницях є:
- запровадження диференціації вартості природного газу, виходячи з показників його якості як товару (розрахунки споживача за об'єм природного газу нівелюють права споживача не сплачувати за неякісний природний газ або сплачувати його меншу вартість);
- приведення параметрівгазу на внутрішньому ринку природного газу до його параметрів на митному кордоні України з Європейським Союзом, що є передумовою для інтеграції внутрішнього ринку з газовим ринком ЄС, зокрема залучення європейських партнерів до використання газотранспортної системи України та її газосховищ;
- підвищення рівня енергоефективності за рахунок участі споживача в управлінні власним енергоспоживанням, у тому числі через аналіз/ порівняння спожитих обсягів газу в одиницях енергії з альтернативними видами енергії (електроенергія, тепло).
У разі ухвалення у другому читанні законопроекту №2553, що передбачає запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії, облік газу вестиметься в енергетичних одиницях, як на газовому ринку Європи.
Для споживачів такі зміни матимуть щонайменше три переваги:
- розмір плати буде залежати від якості енергоресурсу. Наприклад, у споживачів, які використовують газ нижчої калорійності, відповідно, оплата буде нижчою ніж у тих, хто споживає газ вищої якості;
- розрахунок газу в енергетичних одиницях дозволить легко порівняти економічну вигоду використання ресурсу поряд з іншими видами палива (твердопаливний котел, електроенергія, тощо) та економніше споживати сам ресурс;
- облік газу стане об’єктивнішим. Адже в одному метрі кубічному може міститися різна кількість калорій (джоулів чи кіловат-годин), що залежить від температури повітря, тиску та складу газу. В енергетичних одиницях вимірюється кількість тепла, яке виділяється під час повного згоряння певного об’єму природного газу.
Щоб визначити обсяг енергії природного газу, знаючи об'єм, потрібно:
Крок 1: Привести виміряний (визначений) об’єм газу до стандартних умов.
Крок 2: Визначити (дізнатись) середньозважену вищу теплоту згоряння.
Крок 3: Розрахувати обсяг енергії.