Шановні абоненти! Будь ласка, передавайте показники лічильників з 1 по 5 число кожного місяця та у разі виявлення запаху газу дзвоніть 104 У разі виявлення запаху газу дзвоніть 104

Повірка лічильників газу

Лічильники газу є засобами вимірювальної техніки, які використовують під час вимірювань фізичних величинта які мають нормовані метрологічні характеристики. Їх застосування регулює Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Як і аналогічні прилади, лічильники газу підлягають обов’язковій періодичній повірці. 
Для споживачів природного газу Тернопільщини повірка лічильників газу проводиться уповноваженим органом Держспоживстандарту – ДП «Тернопільстандартметрологія» на обладнанні лабораторії по повірці та ремонту лічильників газу ПрАТ «Тернопільгаз». 

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ ПІД ЧАС ПОВІРКИ ЛІЧИЛЬНИКА

При повірці визначаються метрологічні характеристики лічильника. В першу чергу - похибки вимірювання, які звіряються з еталоном. Також перевіряється втрата тиску газу при походженні через лічильник, технічний стан лічильника, герметичність. 
Порівняння метрологічних характеристик з еталоном проводиться на різних режимах роботи лічильника: 
• при мінімальній витраті природного газу; 
• при витраті 20% від максимальної; 
• при максимальній витраті. 
На максимальній витраті і витраті 20% від максимальної похибки вимірювання не повинні виходити за межі +3% … -3% для лічильників, які знаходяться в експлуатації, та +1,5% … -1,5% для нових лічильників з виробництва або ремонту. 
На мінімальній витраті похибки вимірювання не повинні виходити за межі +3% … -6% для лічильників, які знаходяться в експлуатації та +3% … -3% для нових лічильників з виробництва або ремонту. 
У разі невідповідності встановленим нормам лічильник газу визнається непридатним до експлуатації. Рішення про непридатність до подальшої експлуатації може бути прийняте також при значному пошкодженні лакофарбового покриття та корозії корпусу лічильника. 

ПЕРІОДИЧНІСТЬ ПОВІРКИ ТА ОПЛАТА 

Періодичність повірки для промислових лічильників становить 2 роки. 
Періодичність повірки для побутових лічильників газу, призначених для вимірювання об’ємної витрати природного газу до 16 куб.м/год, визначається заводом-виробником та залежить від типу лічильника: 
• для лічильників газу мембранного типу періодичність повірки становить 8 років; 
• для роторних – 5 років. 
Роботи, пов’язані з періодичною повіркою (демонтаж, транспортування, повірка та монтаж) лічильників газу для побутових споживачів здійснюється за рахунок Оператора ГРМ
Роботи, пов’язані з періодичною повіркою засобів вимірювальної  техніки (далі - ЗВТ) споживачів, що не є побутовими виконуються за рахунок коштів власника ЗВТ. 

СТРОКИ 

У разі справності лічильника газу після проведення його повірки або ремонту Оператор ГРМ зобов’язаний встановити його протягом двох місяців з дня зняття. 
На період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки Оператор ГРМ встановлює лічильники газу з обмінного фонду підприємства, згідно показників якого здійснюються розрахунки споживача за спожитий природний газ. У разі, якщо замість тимчасово вилученого лічильника неможливо встановити інший, розрахунки зі споживачем здійснюються залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців).  

ПОВІРКА ПРОМИСЛОВИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ ГАЗУ

Лабораторія по повірці промислових лічильників газу дозволяє проводити повірку та перевірку метрологічних характеристик лічильників газу турбінного, роторного та ультразвукового типів в діапазоні 0,4 м3/год, до 2500 м3/год. Також лабораторія має змогу проводити повірку на власному обладнанні коректорів-обчислювачів об’ємів природного газу, давачів (перетворювачів) тиску і температури, вимірювальних комплектів на базі лічильника газу. 
Промислові лічильники турбінного і роторного типу повіряються, як правило, в чотирьох режимах роботи, де: 
• Q min (мінімальна витрата газу); 
• Q t перехідна витрата; 
• 0,5 Q max (половина максимальної витрати лічильника); 
• Q max (максимальна витрата лічильника). 
Максимально допустиме значення похибки вимірювання лічильника не повинно виходити в діапазоні від Q min до Q t 2% та в діапазоні від Q t до Q max 1%. 
Для лічильників ультразвукового типу повірка проводиться у режимах, вказаних у методиках повірок виробників. 

ПОВІРОЧНА УСТАНОВКА ДЛЯ ПРОМИСЛОВИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ ГАЗУ АПУ-Г-011/2500 

Послуга з проведення державної повірки промислових лічильників газу у ПрАТ «Тернопільгаз» доступна для усіх підприємств України. З березня 2019 року на підприємстві впроваджена в роботу автоматизована повірочна установки для лічильників газу АПУ-Г-011/2500.  
Установка має безліч переваг: 
• автоматизована система управління передбачає декілька варіантів обмеження циклу вимірювання, а також, у позаштатних ситуаціях, передбачено вимкнення усієї системи для запобігання перевантаження еталонів; 
• еталонні лічильники розташовані попереду лічильників, що повіряються. Це дозволяє проводити термінові роботи з лічильниками без попередньої промивки; 
• рівень виробничого шуму  - не більше 85дБ, що не перешкоджає роботі працівників в приміщенні, де знаходиться установка; 
• швидкоз’ємні кріплення дозволяють витрачати найкоротший час на зміну лічильників, гарантуючи оперативну роботу працівників. 

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ І ЩО РОБИТИ? 

Інформацію щодо проведення державної повірки лічильників газу можна отримати в Контакт-центрі ПрАТ «Тернопільгаз» за телефонами:  

(035) 2 519 904 – УКРТЕЛЕКОМ 
(097) 0 519 904 – КИЇВСТАР 
(095) 0 519 904 – VODAFONE