findusnow.com
Menu

      Національною комісією що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух (НКРЕКП) планується введення нових тарифів на розподіл природного газу у відповідності до максимальної величини приєднаної потужності об'єктів споживача.

      На виконання Закону України «Про ринок природного газу» Національною комісією що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послух (далі - НКРЕКП) розроблено і затверджено Методику обрахунку тарифу на розподіл природного газу у відповідності до приєднаної потужності, тим самим створивши передумови для введення нової системи оплати за використаний газ: окремий платіж за паливо як товар, і окремий - за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів.

       Відокремлюється вартість послуг з транспортування та розподілу природного газу від самої вартості газу, як товару. Це має забезпечити прозорість розрахунків, сприяти безпеці користування споживачами всіма складовими газової системи України та конкуренції на ринку природного газу.

      Таким чином, споживачі будуть знати, скільки вони платитимуть за сам газ і скільки - за його транспортування та розподіл, або інакше кажучи, за користування газовими мережами. Таке розділення діє в Європі та передбачено Законом України «Про ринок природного газу». Рішення держрегулятора - це серйозний крок до створення реальної конкуренції на ринку постачання газу для побутових споживачів.

    Якщо ж людина тимчасово не користується газом (не проживає), в оператора газорозподільних систем (ГРМ) залишаються витрати на обслуговування. Адже споживачу не перекривають газ до точки розмежування і він має можливість у будь-який момент запалити газову конфорку. Простіше кажучи, плата за потужність — це є плата за цілодобовий і безперервний доступ споживачів до розподільних газових мереж!

     Така плата повинна покривати витрати на доставку газу, як через газотранспортну систему (далі - ГТС), в середньому 23% від загальних витрат, так і на подальше транспортування газорозподільними системами (далі - ГРМ) по місцевим мережам.

     Плата повинна сплачуватись щомісяця, фіксованою сумою, яка не залежатиме від обсягу спожитого в розрахунковому місяці газу, а від максимальної потужності лічильника газу, встановленого у споживача.

 

Чому новий тариф приємливіший для споживачів і справедливіший?

     Дві третини потужностей газорозподільної мережі в Україні зарезервовані під обслуговування побутових споживачів, однак населення використовує лише половину із них. У той же час, газопроводи та обладнання необхідно підтримувати у робочому стані весь цей час. Наприклад, господарі осель могли роками не проживати в них, не сплачуючи жодної копійки за газ, однак вся інфраструктура підтримувалась у робочому стані.

     Завдяки розділенню платежів і функцій, які стосуються постачання газу й обслуговування мереж, буде створено умови для розвитку конкуренції на ринку постачання газу побутовим споживачам. Можна очікувати, що на ринку постачання газу побутовим споживачам конкуренція розвиватиметься так само, як це було у промисловому сегменті. Адже, для непобутових споживачів плату за газ було відокремлено від плати за послуги з транспортування та розподілу газу ще з 2015 року.

     Тож і у побутових споживачів, завдяки нововведенням, має з’явитись можливість вибору постачальника, що спричинить зростання якості послуг, а згодом - розвиток конкуренції і зменшення ціни на газ.

     Дуже суттєвим позитивним впливом даного нововведення має стати підвищення безпеки газопостачання. Новий тариф передбачає оплату послуг компаній, які забезпечують обслуговування газових мереж, рівними частинами протягом року. Це має створити рівномірне фінансування, адже споживається газ нерівномірно – взимку набагато більше, ніж у літні місяці, а мережі потрібно обслуговувати весь рік.

     Нові тарифи на розподіл природного газу дозволять забезпечити сучасними системами дистанційного зняття показів з лічильників газу, більше ніж у 20,5 тис. споживачів на території ліцензійної діяльності ПАТ «Тернопільгаз», що в свою чергу надасть для споживачів впевненість у правильності нарахувань за спожитий природній газ, та позбавить їх щомісяця передавати дані по споживанню природного газу до газорозподільного підприємства (облгазу) або чекати на прихід контролера. Крім того, сучасні технології у сфері обліку природного газу, нададуть можливість автоматичного формування реального балансу газу та виявлення нестандартних ситуацій у режимі реального часу, також знизиться фінансове навантаження на споживачів, які використовують газ для опалення. Для них, за розрахунками НКРЕКП, «рахунок у зимові місяці зменшиться».

      Введення нових тарифів на розподіл природного газу у відповідності до приєднаної потужності тимчасово відкладено рішенням НКРЕКП (Постанова від 10.04.2017р. №494).

    Після обговорення всіх питань, зауважень та пропозицій, НКРЕКП та ПАТ «Тернопільгаз» проведе додаткові консультації, роз’яснювальну роботу для споживачів про те, що підвищення ціни на газ не буде. Голова НКРЕКП п. Вовк Дмитро Володимирович, запропонував погодитись з пропозицією Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері, щодо скасування попередніх рішень про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу як плати за потужність, здійснення розрахунків з метою не підвищення загального рахунку для побутових споживачів, проведення консультацій з громадськістю та Урядом та внесення відповідних змін до рішень НКРЕКП, забезпечивши безперебійне надання послуг, надійну та безпечну експлуатацію газорозподільних систем та недопущення аварійних ситуацій.