Menu

НКРЕКП затвердила тарифи на розподіл природного газу у відповідності до максимальної величини приєднаної потужності об'єктів споживача

     28 березня Національною комісією з регулювання електроенергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) на засіданні  прийнято рішення про те, що з 1 квітня 2017р., як для населення, так і для комунально-побутових, промислових споживачів, бюджетних установ, релігійних та теплопостачальних організацій, вводиться нова система оплати за використаний газ: окремий платіж за паливо, як товар, і окремий - за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів.

Відокремлено вартість послуг з транспортування та розподілу природного газу від самої вартості газу, як товару. Це має забезпечити прозорість розрахунків, сприяти безпеці користування споживачами всіма складовими газової системи України та конкуренції на ринку природного газу.

Таким чином,  відтепер споживачі знатимуть, скільки вони платять за сам газ і скільки - за його транспортування та розподіл, або інакше кажучи, за користування газовими мережами. Таке розділення діє в Європі та передбачено Законом України «Про ринок природного газу». Теперішнє рішення держрегулятора - це серйозний крок до створення реальної конкуренції на ринку постачання газу для побутових споживачів.  (Докладніше - дивись у презентації НКРЕКП, за адресою: https://www.slideshare.net/NKREKP/ss-73778291)

Така абонплата покриває витрати на доставку газу, як по «великій трубі», тобто по газотранспортній системі «Укртансгазу» (в середньому 23% від загальних витрат), так і на подальший його розподіл по місцевим розподільчим мережам.

Абонплата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого в розрахунковому місяці газу. Її розмір визначається  за методикою  розробленою НКРЕКП, ключовим параметром в якій є типорозмір лічильника газу, встановленого у споживача.

Зараз, з метою соціального захисту, для домогосподарств абонплата встановлена на рівні, який  нижче, ніж для промислових споживачів. Протягом 3 років тарифи для побутових і непобутових споживачів будуть вирівняні.

З 1 квітня тариф на розподіл газу для побутових споживачів на території ліцензованої діяльності ПАТ «Тернопільгаз» становитиме 0,03101 грн. за 1 м3 на годину, для непобутових — 0,03154 грн. за 1 м3 на годину (всі тарифи без ПДВ). 

Абонплата на розподіл для найбільш поширеного типу лічильника у потубових споживачів на вищезазначеній території - G4 (96,5% від загальної кількості побутових споживачів природного газу )  складе 139,85 гривні на місяць без врахування ПДВ.

Виходячи з цього, з 1 квітня 2017 року відбудеться поділ ціни на газ для населення на ціну газу, як товару з граничною торговельною націнкою газопостачальної компанії  та плати за його транспортування і розподіл (так звана абонплата, яку споживач буде оплачувати регулярно, незважаючи на обсяги споживання).

Чому новий тариф справедливіший? Дві третини потужностей газорозподільної мережі в Україні зарезервовані під обслуговування побутових споживачів, однак населення використовує лише половину із них. У той же час газопроводи та обладнання необхідно підтримувати у робочому стані весь час. Наприклад, господарі осель могли роками не проживати в них, не сплачуючи жодної копійки за газ, однак вся інфраструктура підтримувалась у робочому стані.

Завдяки розділенню платежів і функцій, які стосуються постачання газу й обслуговування мереж, НКРЕКП створила умови для розвитку конкуренції на ринку постачання газу побутовим споживачам. Можна очікувати, що на ринку постачання газу побутовим споживачам конкуренція розвиватиметься так само, як це було у промисловому сегменті. Адже, для непобутових споживачів плату за газ було відокремлено від плати за послуги з транспортування та розподілу газу ще 2015 році. 

Тож і у побутових споживачів завдяки нововведенням, має з’явитись можливість вибору постачальника, що спричинить зростання якості послуг, а згодом -  розвиток конкуренції і зменшення ціни на газ.

Дуже суттєвим позитивним впливом даного нововведення має стати підвищення безпеки газопостачання. Новий тариф передбачає оплату послуг компаній, які забезпечують обслуговування газових мереж, рівними частинами протягом року. Це має забезпечити рівномірне фінансування, адже споживається газ нерівномірно – взимку набагато більше, ніж у літні місяці, а мережі потрібно обслуговувати весь рік.

Крім того, знизиться фінансове навантаження на споживачів, які використовують газ для опалення. Для них, за розрахунками НКРЕКП, «рахунок у зимові місяці зменшиться».